top of page
t6_Rajztábla 1.png

FRISS HÍREK

Csapatmustra V. rész: a női NB III-as együttes



Új sorozatunkban a Szent Mihály együtteseit mutatjuk be a legkisebbektől a legnagyobbakig. Az ötödik részben a Tornyi Zita vezette amatőr női csapatunkhoz látogattunk el, mely a regionális alapon működő, NB III-nak is nevezett pontvadászatban vitézkedik az idei szezonban.


Alaposan megizzasztották a favoritot a szentmihályi lányok. A százszázalékos teljesítménnyel álló éllovasnak, a jánoshalmi Arany Bácskának minden tudására és egy jó adag szerencsére is szüksége volt, hogy elvigye a három pontot egy olyan rangadóról, melyet a mieink is megnyerhettek volna. Végig rendkívül taktikusan, fegyelmezetten futballoztak, jól zártak hátul, s helyzeteket is sikerült kidolgozni, ám ezeket sajnos nem tudták értékesíteni. A második félidő közepén az ellenfél vitte be a – mindent eldöntő – első találatot, majd felülkerekedett, s 2-0-ra győzött, ám a bordó-sárgák igazán büszkék lehetnek a mutatott játékukra és a csupa szív produkciójukra. A Szent Mihály amatőr női alakulata az idei szezonban is a legjobbak között vitézkedik a vármegyeiként kiírt, ám regionális alapon szerveződő, így általunk NB III-nak nevezett bajnokságban, ahol olyan ellenfelekkel is találkozik megyebeli riválisai mellett, mint a Jánoshalma, a Gyula, a Bugac vagy a Kiskőrös.


A szentmihályiak vármegyei címvédőként érkeztek ebbe a sorozatba. Az évek óta együtt játszó társaság 2022-ben és 2024-ben is bezsebelte a bajnoki aranyat Csongrád-Csanád vármegyében, s mellé az előző idényben a futsalbajnokságot is megnyerték. Az NB III-as pontvadászatban a dobogót célozták meg a hölgyek, akik jó úton is haladnak efelé, mert ősszel két vállra fektették már a Makót, a Kiskundorozsmát, a DAFC-ot, a Csanyteleket és a Kiskőröst, csupán a Balástyától kaptak ki 1-0-ra az Arany Bácska elleni csúcsderbi előtt, így a harmadik helyen tanyáznak a táblázaton. A lényegében baráti társaságként működő, remek közösséget alkotó gárdában persze nemcsak az eredményesség a fontos, sőt, talán kevésbé van azon a hangsúly. A cél a közös kikapcsolódás, a szabadidő aktív eltöltése, a labdarúgás élvezete, a fizikai és a lelki feltöltődés.


„Az köt össze bennünket, hogy mindenki a sport iránti szeretetből jár le ide, hobbiszinten, kikapcsolódásként űzi a focit a szabadidejében, mellette tanulunk, dolgozunk. A legtöbben már régóta ismerjük egymást, így egyfajta baráti társaságként jellemezném a csapatot. Az együttes magja évek óta együtt játszik, s azt tartom az összekötő kapocsnak, hogy mi tényleg figyelünk egymásra a pályán, egymásért küzdünk, kijavítjuk egymás hibáit. Bárkit szeretettel várunk, aki hasonló mentalitással rendelkezik, s örömmel tapasztaltam, hogy az elmúlt években szívesen csatlakoztak hozzánk a lányok, hölgyek. Jómagam is lassan nyolc-kilenc éve focizom ebben az alakulatban, s ez szerintem sok mindent elmond a közegről. Nagyon jól érzem magam itt a lányokkal, sok barátom van közöttük, s a munka utáni kikapcsolódásként számomra a futball a legmegfelelőbb. Az ember elsődleges igénye, hogy tartozzon valahová, ezt az érzést szerintem a legtöbben át tudják köztünk élni, s a testi és a lelki egészségünk szempontjából is nagyon fontos a mozgás és a sport, hiszen mi nem profiként űzzük a labdarúgást” – mutatta be a brigádot Fehér Zsuzsanna csapatkapitány.


Rögvest hozzá is fűzte, természetesen nemcsak azért fociznak együtt, hogy baráti társaságként jól érezzék magukat, az eredmények sem irrelevánsak. Az idei, megerősített bajnokságban azt tapasztalják, hogy vármegyei címvédőként mindenki rájuk vadászik, mindenki őket akarja legyőzni, de véleménye szerint eddig remekül teljesítettek a nagy nyomás ellenére is. „Azt szoktam kérni a lányoktól az öltözőben, hogy engedjék el a nyomást, hiszen van elég teher az emberen a hétköznapokban a munkahelyén vagy a családban, mindenhol hatalmasak az elvárások. Nem baj, ha elvesztünk egy meccset, csak azt nem nézem jó szemmel – de szerencsére ilyen nagyon ritkán fordul elő –, ha valaki nem tesz meg mindent a pályán, nem küzd teljes erőbedobással. Határozottan és céltudatosan, de sportszerűen focizunk, jó eredményekre törekszünk, de nem mindenáron, a sérüléseket például mindig megpróbáljuk elkerülni. Nagyon büszke vagyok rá, hogy felépítettük ezt a csapatot, s idáig eljutottunk vele” – hangsúlyozta.


Mint elmondta, a kohézió erősségére jellemző, hogy a lányok többsége maximálisan úgy intézi akár a hétköznapjait, akár a hétvégéit, hogy akár egyéb, saját programjairól is lemond, hogy ott lehessen a heti két szentmihályi edzésen, illetve a mérkőzéseken. Teszik ezt annak ellenére, hogy sokan váltott műszakban vagy huszonnégy órában dolgoznak. „Mindenki próbálja belerakni a szívét-lelkét. Külön kiemelném a csapatot vezető Tornyi Zitát, aki rengeteg energiát tesz bele a munkába, ő rakja össze az edzéseket, s a meccseken is játékos-edzőként vezényel” – részletezte a „Zsé” becenévre hallgató kapitány.



„Nagyon sokszínű, változatos egyéniségekből tevődik össze a mi kis megyei csapatunk, de ez így a jó. A labdarúgás és a testmozgás szeretete hozza hétről hétre össze a csapatot. Az edzések során kiszakadunk a munka/iskola világából, és egy kicsit csak mi és a labda vagyunk, gondok nélkül. Igyekszünk mindenkinek játéklehetőséget biztosítani, legyen az NB I-ben nem becsült játékos, anyuka vagy egyetemista. Nyilván nem tudunk mindenkinek ugyanannyi játékpercet adni, de azért nagyon igyekszem mindenkire figyelni, saját élményeim miatt” – csatlakozott Zsuzsához Tornyi Zita.


A játékos-edző maga is az NB I-ben szerepelt nem is olyan rég. Tornyi Zitán kívül a mostani NB III-as gárdából Csapó Zsófia, Pacsuta Dóra és Pilán Tímea is tagja volt még a Szent Mihály NB I-es keretének a 2022/23-as szezonban. Rajtuk kívül Kugler Hannának is van NB I-es meccse, Fehér Zsuzsanna a Szegedi AK-ból, Sávai Vivien pedig a SZAK-ból és a Szent Mihály színeiben is rendelkezik korábbról élvonalbeli tapasztalatokkal. Sokan viszont a vármegyei, illetve a regionális szintről érkeztek. Tényleg rendkívül színes és vegyes a társaság, hiszen a legfiatalabb játékos (Topal Jázmin) 16, a legrutinosabb pedig 49 esztendős, ebben a csapatban tökéletesen egészítik ki egymást az utánpótláskorú, illetve a húszas, a harmincas és a negyvenes évekeiben járó futballisták.


A játékos-edző egyetért a csapatkapitánnyal: a gárda legnagyobb erősségének az összetartást és a segítőkészséget nevezi. Megtudtuk tőle, hogy az edzéseken kívül is sok közös programot szerveznek, a hangulat ezért is mindig jó. Tornyi Zita szerint az nehezíti picit a munkát, hogy edző nélkül kezdték fel a felkészülést, s most is tréner nélkül működnek, ami miatt pár játékosnak többet kellett vállalni az előző szezonhoz képest.


Zita nagyon örül annak, hogy az idén több csapat szerepel a bajnokságban, melyek közül sokan más vármegyékből kapcsolódtak be a sorozatba. „A mezőny szerintem szorosabb, több kiélezett mérkőzés is van, ami nagyobb kihívást és jobb meccseket eredményez. Eredményesen kezdtük a bajnokságot, a játékunk is javuló tendenciát mutat. A helyzetkihasználásunkon kell még javítani, mert az erősebb csapatok ellen nem engedhetjük meg magunknak, hogy 30 helyzetből egy se legyen gól. Magam és szerintem a csapat nevében is mondhatom, hogy elsődleges célkitűzésünk az, hogy élvezzük a játékot és mellette eredményesek is tudjunk lenni. A női futballban szinte minden lehetséges, így ősszel-tavasszal is lehetnek még meglepetéseredmények, de szeretnénk dobogós helyezést szerezni” – szögezte le.



Hozzátette, továbbra is kiemelt tervük emellett, hogy sikerüljön edzőt találniuk a következő időszakban. Zita szerint ez azért is fontos lenne, mert az NB III-as játékos-edzői szerepe mellett a klubunknál az U-7-es és U-9-es korosztályoknál is edzősködik, és gyógytornászi feladatai is vannak, bőséggel akad tehát munkája. Elárulta, részben sikerült már megosztani a feladatokat egymás között az NB III-as gárdánál, amiért nagyon hálás a lányoknak.


„A mérkőzések előtt/ félidejében közösen átbeszéljük a dolgokat, és próbáljuk a hibákat javítani. Fontos, hogy ez egy többirányú beszélgetés, amihez mindenki hozzászólhat, tehet javaslatokat, a végső döntés viszont az enyém. Játékos-edzőként a csapaton belüli konfliktusok kezelése egy nehezebb feladat, illetve belülről leirányítani egy meccset (cseréket, szerkezetmódosításokat) elég stresszes, és sok gyors döntéshozást igényel a mérkőzésen során, és persze ezalatt a játék nem áll meg, míg én kitalálom, mit és hogyan kellene módosítani, hogy megfordítsuk a meccset” – mutatta be a munka nehézségét.


Az alakulatnak még két bajnoki találkozója van hátra az őszi szezonból. November 10-én Bugacra látogatnak, majd november 17-én a Gyulai Amazonokat fogadják Szentmihályon. Ez utóbbi egy igazi presztízsderbi lesz, melynek jelentős hatása lehet az érmes helyekért folyó küzdelemre. Sok sikert kívánunk a lányoknak ezekre az összecsapásokra és a tavaszi folytatásra is!


A Szent Mihály női NB III-as csapatának kerete: Varga Viktória Mária, Kiss Szandra (kapusok), Kovács Rebeka, Tornyi Zita, Kugler Hanna, Pilán Tímea, Nagy Anita, Fehér Zsuzsanna, Madarasné Buknicz Inez, Sávai Vivien, Szabó-Csúri Alexandra, Nagy Nikolett, Lapu Zsoltné, Balla Kitti, Topal Jázmin, Csapó Zsófia, Pacsuta Dóra.


Pintér M. Lajos

bottom of page